Lietuvos
Rusų dramos teatras

75 sezonas

Dviejų teatrų teletiltas primins legendinio R. Viktiuko „Meistrą ir Margaritą“

Lietuvos rusų dramos teatras (LRDT) kartu su Romano Viktiuko teatru (Maskva) rengia unikalų teletiltą, skirtą neseniai mirusio legendinio režisieriaus Romano  Viktiuko (1934-2020) atminimui.

Gegužės 31 d., pirmadienį, 19.30 val. interneto „Youtube“ kanale LRDT aktoriai, vaidinę R. Viktiuko Vilniuje režisuotame spektaklyje „Meistras ir Margarita“, kartu su maskviečiais aktoriais skaitys vaidmenis iš paskutinės šio spektaklio versijos. Skaitymų režisierius – Vladimiras Gurfinkelis.

„Rengiame šį projektą – dviejų teatrų teletiltą, pagerbdami milžiniško talento režisierių Romaną  Viktiuką. Pasitelksime visą praėjusių karantino metų patirtį, kai teatrai persikėlė į internetą, ir išbandysime naują mūsų teatrams formatą – vieno veiksmo dalyvių sąveiką per nuotolį iš skirtingų miestų. Aktoriai iš  Vilniaus, kurie vaidino R. Viktiuko spektaklyje, skaitys savo vaidmenis iš paskutinės inscenizacijos versijos  kartu su naująja R. Viktiuko mokinių karta iš jo vardo teatro Maskvoje“, – sako viena iš projekto koordinatorių, teatro kritikė Jevgenija Šermeneva (Ryga).

Ji siūlo po skaitymų pasilikti ir pasikalbėti apie mylimą režisierių, prisiminti jo repeticijas, darbo su aktoriais būdą, kūrėjo vaizduotę ir svajones teatre. „Nes mūsų širdyse R. Viktiukas visiems laikams liko dvasios švente, ryškiu meno magu, nepamirštamu žmogumi ir, be abejo, ypatingu režisieriumi abiejų teatrų Vilniuje ir Maskvoje likimuose“, – sako J. Šermeneva.

Vieno iš pačių sunkiausiai į sceną perkeliamų pasaulinės literatūros kūrinių – Michailo Bulgakovo „Meistro ir Margaritos“ pirmą kartą R. Viktiukas ėmėsi 1988 m., pagal savo inscenizaciją pastatęs spektaklį Lietuvos rusų dramos teatre Vilniuje. Šis tekstas neapleido režisieriaus daug metų iki 2001-ųjų, kai R. Viktiukas grįžo prie šio kūrinio bendrame Nižgorodo jaunimo ir Nižgorodo dramos teatrų projekte, o po dvejų metų perkėlė šį spektaklį į savo teatro sceną Maskvoje, kiek pakeitęs ir pritaikęs aktorių individualybėms. Čia šis spektaklis rodomas jau 20 metų.

O štai kaip 1987-ųjų Lietuvos rusų dramos teatrą prisimena aktorius Jurijus Ščiuckis:  „Tuomet teatre viskas buvo gerai, tačiau viduje kažkas pasikeitė. Atrodo, viskas ėjosi puikiai: buvo statomi įvairūs spektakliai, anšlagai tapo įprasti, bet kolektyvo viduje staiga atsirado kažkoks nepasitenkinimas ir nerimas. Žodžiu, jį (R. Viktiuką, jau kūrusį Vilniuje anksčiau) įkalbėjo atvykti į Vilnių ir sukurti keletą spektaklių. Taip mūsų teatre gimė Liudmilos Petruševskajos „Muzikos pamokos“ ir M. Bulgakovo „Meistras ir Margarita“, labai papuošę repertuarą. Spektakliuose vaidino režisieriaus pamėgti aktoriai:  Michailas Jevdokimovas, Vladimiras Jefremovas, Valentina Motovilova ir kt. Spektaklis Vilniuje buvo rodomas apie dešimt metų pilnose salėse. Jo dekoracija buvo sudėtinga, dviaukštė. Kažkuriuo metu buvo nuspręsta, kad dekoracija tapo pavojinga, be to, dažnai keitėsi aktoriai. Taigi 1997 ar 1998 m. spektaklis buvo nurašytas.“

Teletilto metu „Meistro ir Margaritos“ vaidmenis iš Vilniaus skaitys aktoriai Sergejus Zinovjevas (Begemotas), Dmitrijus Denisiukas (Azazelas), Aleksandras Agarkovas (Volandas), Jurijus Ščiuckis (Korovjevas) ir Tatjana Genzel (Hela).

Tiesioginę transliaciją gegužės 31 d., pirmadienį, 19.30 val. galima žiūrėti internete adresu: https://www.youtube.com/c/KATLZRIGA.

LRDT informacija